2023 Emekli dul ve yetim aylığı ne kadar, zamlandı mı?

En düşük emekli aylığı 7.500 TL olarak açıklanmıştı. Emekli maaşına yapılan zamla birlikte bayram ikramiyeleri de yükselince gözler, dul ve yetim maaşlarına çevrildi. Vefat eden sigortalanın maaşı artınca sigortadan yararlanacak olan yakınının maaşı da arttı. Ölüm aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden dul ve yetim aylığı müracaatı yapabiliyor.

EMEKLİ DUL VE YETİM AYLIĞI

Vatandaşın dul ve yetim aylığı alabilmesi için 4(a) (SSK) ve 4(b) (BAĞ-KUR) kapsamındaki ölüm aylığı işlemleri Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile müracaat etmesi gerekir.

Gelir/Aylık/Ödenek Talep belgesine;

-Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu

-Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) eklenir.

2023 DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Eşine aylık bağlanması için, ölüm tarihinde sigortalının eşi ile yasal evlilik bağı bulunması şartlar arasındadır. Sigortalının dul eşine % 50 si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise Kanunun 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 i oranında aylık bağlanacaktır.

Çalışmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde de 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara maaşın yüzde 25 oranında aylık bağlanıyor.

Dul ve yetim aylığı maaşlarını emekli maaşına göre belirlenmektedir. En düşük sınırdan emekli aylığı alanların dul ve yetim aylığı ödemesi %36.66 oranında arttı. Son gelen artış ile birlikte en düşük maaşı 5 bin 500 lira olan emekli aylığı 7.500 TL oldu. Buna göre alt sınırdan maaş alan vefat eden sigortalının eşine zamdan önce 2 bin 250 TL ödeme yapılırken artış sonrası 3.750 TL ödeme gerçekleşecek..

DUL VE YETİM MAAŞ İKRAMİYESİ ZAMLANDI MI?

İkramiyelerde yapılan ödemeler 1.100 TL iken gelen zamlarla beraber 2 bin TL olarak belirlendi. Dul ve yetim aylıklarına da yüzde 82 oranında zam yansıması yapılacak. Yüzde 75 ölüm aylığı alan veya Nisan ayında bu ödeme bağlanacak olanlar toplamda 3 bin TL ikramiye ödemesinden faydalanırken bu ödeme aylık oranı yüzde 50 olanlara ise 2.000, yüzde 25 olanlara ise 1.000 TL ödeme yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir