İngiltere basını: Batı, ‘güvenilmez’ Erdoğan ile 5 yıla daha hazırlanıyor

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin bir analiz yayınlandı. “Batı’nın başkentleri ‘güvenilmez’ Erdoğan’la beş yıl daha geçirmeye hazırlanıyor” başlığı ile yayınlanan analizde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘mülteci tehditleri’ nedeniyle endişeli olduğu belirtildi.

‘ERDOĞAN İLE SARSINTILI BİR YOL’

ABD ve Avrupalı yetkililerin Erdoğan ile ‘sarsıntılı bir yola hazırlandığı’ yorumuna yer verilen analizde, geçtiğimiz yıllarda Washington yönetimi ile yaşanan ‘Rahip Brunson’ krizine ve Rusya’dan S-400 alımına işaret edilerek Ankara ile Batı’nın ilişkisinin ‘inişli çıkışlı’ olduğu ifade edildi.

‘KILIÇDAROĞLU’NU SEVİYORLAR’

Gazeteye konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Batılı liderlerin Erdoğan’a yaklaşımını ‘nefrete yakın’ olarak niteledi ve “Batılı liderler arasında Kılıçdaroğlu’na yönelik çok büyük bir iyi niyet var, onu seviyorlar” dedi.

‘GÜVENİLMEZ BİR MÜTTEFİK’

Öte yandan, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman ise Erdoğan’ın ‘güvenilmez bir müttefik’ olduğunu savundu.

Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda İsveç’in NATO üyeliği konusunda Ankara’nın daha çok talepte bulunabileceği ve ABD’den F-16 savaş uçaklarını satın almak için harekete geçebileceği de aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir