Twitter, Kanye West’in hesabını yine açtı

Yaklaşık 8 aydır hesabı askıda olan ABD’li rapçi West, Twitter’ın hesabını aktif hale getirmesinden sonra herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

ANTİSEMİTİK YORUMLARI HESABI KAPATTIRDI

Ekim 2022’de yasal olarak adını “Ye” olarak değiştiren West, sosyal medyadaki antisemitik açıklamaları ve paylaşımları nedeniyle Twitter ve Instagram’ın hesabını askıya almasından kısa süre sonra “sağcı” sosyal medya şirketi Parler’ı satın alma kararı vermişti.

Ye, geçen yıl bir TV programında, aşırı sağcı komplo teorisyeni Alex Jones ile yaptığı röportajda, Hitler’i övmek de dahil antisemitik yorumları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı.

Ye, röportajda, “Nazilerin yanında ‘kötü’ kelimesinin kullanılmasından hoşlanmıyorum. Yahudileri seviyorum ama Nazileri de seviyorum” demişti.

Twitter’ın sahibi Elon Musk, Aralık 2022’de, rapçi West’in “şiddete teşvik yasağını yeniden ihlal ettiğini” belirterek, “Hesap askıya alınacak” demişti.

Platform, West’in hesabını askıya almadan önce bir tweetini de kısıtlamıştı.

WEST’İN HESABI DAHA ÖNCE DA KAPALIYDI

Elon Musk Twitter’ı satın aldıktan sonra 10 binden fazla takipçisi bulunan daha önce kapatılmış yaklaşık 62 bin hesabı tekrar kullanıma açma sürecini başlattı.

Bu aşamada Twitter, aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump, kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West‘in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesapları kullanıma açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir