Aksoy Araştırma’dan yerel seçimler öncesi ilk anket: İmamoğlu yüzde kaç oy aldı?

Dün düzenlediği basın toplantısıyla yerel seçimlerde tekrar aday olacağının işaretini veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Aksoy Araştırma’nın yaptığı anketin sonucuna göre, muhalefetin tek adayı olması halinde karşısına çıkabilecek tüm AKP’li adayların önünde.

Uzun zamandır beklenen basın toplantısını dün düzenleyen İmamoğlu, yaklaşık 6 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na tekrar aday olacağının sinyalini “İstanbul’u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum” cümlesiyle verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da son olarak Halk TV’den Fikret Bila‘ya verdiği söyleşide İmamoğlu’nun yeniden İstanbul’a aday olması gerektiğini ve tekrar kazanacağına inandığını söylemişti.

Zor rakip: Selçuk Bayraktar

İBB seçimlerine ilişkin Aksoy Araştırma’nın yaptığı bir çalışmanın sonuçlarına göre İmamoğlu, muhalefetin tek adayı olması halinde, karşısına çıkabilecek 6 AKP’li adayın tümüne karşı kazanıyor. İmamoğlu; İsmet Yıldırım, Süleyman Soylu, Tevfik Göksu ve Hilmi Türkmen‘e karşı yüzde 60’dan fazla oy alıyor. Murat Kurum ile yarıştığında yüzde 57,7 oy aldığı tespit edilen İmamoğlu, en çok AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar‘a karşı zorlanıyor.

“Yola çıkıyorum”

Yol haritasını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında İmamoğlu şunları söylemişti:

“İstanbul’u bir kez daha savunmak için bir kez daha yola çıkıyorum. Refah içinde bir şehir oluşturmak için yola çıkıyorum, dünyanın tüm teknolojik yeniliklerine ev sahibi olmak için yola çıkıyorum. 2019’da olduğu gibi CHP’li yol arkadaşlarımla farklı partilere gönül veren kıymetli hemşerilerim İstanbullularla tekrar İstanbul ittifakını en güçlü şekilde kurmaya geliyorum” diyen İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Ben adayım demedim yola çıkıyorum dedim. Bu adayım demek kavramı siyasi olarak doğru değil. Aday olmanın usulü ve süreci vardır” notunu düştü.

HDP ve İyi Parti, iki ilçe istedi iddiası

Yerel seçimler yaklaştıkça, CHP Genel Başkanlığı ile adı sık sık anılan İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı koltuğuna yeniden aday olacağının mesajını verdiği açıklamaları sonrası yeni kulis bilgileri de gündeme gelmeye başladı. CNN Türk’te Ahmet Hakan İle Tarafsız Bölge programında HDP’nin CHP’den bir takım talepleri olacağını dile getiren Gazeteci Abdulkadir Selvi“HDP İstanbul’da bazı semtlerde adaylık talep ediyor. Bunlardan ikisi Esenyurt ve Sultangazi. İYİ Parti için de Üsküdar ve Şile iddiaları konuşuluyor.” iddialarında bulundu.

TIKLAYIN | Selçuk Bayraktar aday olursa, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu zorlayabilir

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir