Alarko KAP’a bildirdi: Kazakistan, sera için bedelsiz arazi tahsis etti

Alarko Holding, son dönemde tarım sektörüne yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Kısa bir süre önce Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’e açıklamalarda bulunan Alarko Tarım Grubu Genel Müdürü Melike Koçoğlu, “Türkiye’deki yatırımlarımız 500 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşacak. Kazakistan’da da 5 yıl içerisinde 500 milyon dolarlık bir yatırım hedefimiz var. 5 yıl içinde toplamda 1 milyar dolar civarında tarım yatırımını devreye alacağız. Şimdilik Alarko Grubu’nda tarımın payı yüzde 25’i aşacak. Dünyanın en büyük 10 tarım şirketinden biri olmayı planlıyoruz” dedi.

2.084,50 DÖNÜMLÜK ALAN BEDELSİZ OLARAK DEVREDİLDİ

Alarko KAP’a yaptığı bir açıklama ile Kazakistan’daki yatırımları hakkında yeni bir gelişmeyi paylaştı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Şirketimiz ile Kazakistan Cumhuriyeti Çimkent Valiliği (Akimat of Shymkent city, Republic of Kazakhstan) arasında 17.11.2023 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti’nin Çimkent şehrinde seralara ilişkin yatırım projelerin planlanması ve uygulanmasına yönelik karşılıklı anlayış ve iş birliği oluşturmayı konu alan ön iyi niyet protokolünün imzalandığı daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. Bağlı Ortaklığımız TOO ALSERA KZ’nin söz konusu ön iyi niyet protokolü doğrultusunda yapmış olduğu arazi tahsis başvurusuna karşılık Kazakistan Cumhuriyeti Çimkent Valiliği tarafından iletilen cevap yazısında; Çimkent şehrinde yer alan 2.084,50 dönüm alanın sera kompleksi inşasına ilişkin yatırım projesinin ifa edilmesi amacıyla ve bedelsiz olarak geçici tahsisine onay verildiği bildirilmiştir. Ayrıca, söz konusu geçici tahsis ile birlikte ileride imzalanacak yatırım sözleşmesinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi şartıyla, yetkili kurum kararına dayanarak arazinin mülkiyetini bedelsiz olarak devralma hakkının tanındığı belirtilmiştir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir