Fırında hindi nasıl pişirilir? Mükemmel bir hindi pişirmek için tüm bilmeniz gerekenler

Fırında hindi tarifi çoğunlukla yeni yıla girerken gündem olan bir tariftir. Hindi eti, içerdiği vitamin, mineraller ve proteinler bakımından insan sağlığına oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebir olan hindi eti aynı zamanda kalp sağlığını korurken vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Fırında hindi, et ve tavuk yemeklerine alternatif olarak lezzetli davet sofralarında gönül rahatlığıyla misafirlerinize sunacağınız bir beyaz et tarifidir. Hindi eti pişirmek her ne kadar gözde büyütülen zahmetli bir iş gibi görülse de hindi etini pişirmek, temel püf noktaları bildiğiniz takdirde oldukça basit ve kolay bir işlemdir.

Fırında bütün hindi pişirmek ile alakalı bilmeniz gereken tüm püf noktaları ve detayları bu içerikte sizin için bir araya getirdik. İçeriğin tamamını okuyarak, fırında hindi pişirmek hakkında bilmeniz gereken tüm temel noktalara hâkim olacak ve lezzetli bir fırında hindi tarifinin nasıl yapıldığını adım adım öğreneceksiniz.

Mükemmel fırında hindi yapmak için aslında beş ana malzemeye ihtiyacınız var (Aşağıdaki bu beş ana malzeme, sayfanın en altında bulunan tarifin ölçülerini baz alarak verilmiştir):

 • Hindi: Fırında bütün bir hindi yapmak için aşağıda vereceğimiz tarifte 18 kg’lık bir hindi kullanılmıştır.
 • İç malzeme: Fırında hindi tarifinde hindinin içerisini doldurmak için daha önceden hazırlamış olduğunuz yaklaşık sekiz su bardağı kadar iç pilav ya da tercih ettiğiniz bir iç harç gerekir.
 • Tereyağı: Fırında hindi tarifinde hindinin dış yüzeyini çıtır çıtır kızartması için tereyağı kullanmanız gerekir.

 • Tuz ve Karabiber: Fırında hindi tarifinde hindinin lezzetini katlamak için tuz ve karabiber ile tatlandırabilirsiniz. Damak tadınıza göre farklı baharatları da tercih edebilirsiniz.
 • Hindi Suyu: Fırında hindi tarifi, daha lezzetli ve tadı damaklarda kalması için hindi suyu ile birlikte pişirilmelidir. Hindi suyunu dilerseniz kendiniz evde kolaylıkla yapabilir ya da marketten satın alabilirsiniz.

FIRINDA HİNDİ NASIL PİŞİRİLİR?

Fırında hindi tarifini adım adım bir şekilde aşağıda bulacaksınız ancak şimdi fırında hindi tarifi yaparken kısa adımlar ile sizi nelerin beklediğini ve bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenelim:

 1. Hindiyi Hazırlayın: Fırında hindi tarifini yapmak için öncelikle hindinin sakatatlarını ve boynunu çıkarın. Bir kâğıt havlu yardımıyla hindiyi iyice kurulayın ve göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde fırın kızartma tepsisine yerleştirin.
 2. Hindinin İçerisini Doldurun ve Baharatlayın: Fırında hindi tarifi için hindinin iç kısmını arzu ettiğiniz bir iç harç ile güzelce doldurun. Hindinin tüm dış yüzeyini bolca tereyağı ile yağlayın. Tuz, karabiber ve arzu ettiğiniz baharatlar ile hazırlamış olduğunuz baharat karışımını hindinin yüzeyine serpin. Kızartma tepsisinin içerisine iki bardak hindi suyu dökün ve alüminyum folyoyu hindinin üzerine serbest bir şekilde örtün.
 3. Hindiyi Pişirin: Fırında hindi tarifini önceden ısıtılmış fırında yaklaşık iki buçuk saat boyunca her yarım saatte bir açıp tepsinin içindeki et suyunu hindinin üzerinde gezdirerek, ardından fırın kapağı kapalı şekilde bir buçuk saat pişirin. Bu aşamada tepsideki su azaldıkça yenisini eklemekten çekinmeyin. Et termometresini hindinin en kalın yerine batırın ve 75 dereceyi gösterdiğinde fırından çıkarın.

FIRINDA HİNDİ TARİFİ NE KADAR SÜREDE PİŞER?

Fırında hindi tarifi bütün bir hindi (18 kg) ile yaklaşık 4 saat boyunca 165 derecede tam anlamıyla pişer. Hindinin eğer kilogramı daha az ya da fazla ise bu süre değişiklik gösterebilir. Hindinin pişip pişmediğini anlamanın en basit yolu et termometresi kullanmaktır. Et termometresini hindinin en kalın parçasına batırdığınızda 75 dereceyi gösterdiğinde hindi pişmiş demektir.

FIRINDA HİNDİ TARİFİ

Fırında Hindi Tarifi İçin Malzemeler;

 • 18 kg’lık bütün hindi,
 • 8 su bardağı iç harç,
 • Yarım su bardağı tuzsuz tereyağı (oda sıcaklığında),
 • Tuz ve karabiber,
 • 1.5 litre hindi suyu

Fırında Hindi Tarifi Nasıl Yapılır?

Adım 1Fırında hindi tarifi için öncelikle fırını 165 derecede ısıtmaya başlayın. Hindiyi, iç harcı, hindi suyunu, tereyağını ve baharatları hazırlayın.

Adım 2Hindinin boynunu ve sakatat kısımlarını çıkarın. Hindiyi güzelce akan suyun altında durulayın ve kâğıt havlu yardımıyla kurulayın. Fırın kızartma tepsisi içerisine göğüs kısmı yukarı bakacak şekilde yerleştirin.

Adım 3Hindinin iç boşluğunu daha önce hazırladığınız iç harç ile güzelce doldurun. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ile hindinin yüzeyini kuru yer kalmayana kadar yağlayın. Ardından bir kabın içerisinde tuz ve karabiberi karıştırarak bu karışımı tüm hindinin yüzeyine serpin. Bu aşamada damak tadınıza uygun başka baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Adım 4Kızartma tepsisinin içerisine iki su bardağı hindi suyu ekleyin.

Adım 5Hindinin üzerini alüminyum folyo ile gevşek bir şekilde örtün. Hava almasını engelleyecek bir biçimde kapatmaya çalışmayın. Fırına verin ve iki buçuk saat boyunca her yarım saatte bir fırını açıp tepsinin dibindeki et suyu ile tüm hindiyi ıslatın. Tepsinin içerisindeki hindi suyu bittikçe takviye yapın.

Adım 6İki buçuk saatin sonunda folyoyu çıkarın ve hindinin en kalın parçasına yani uyluğuna et termometresini saplayın. Et termometresi 75 dereceyi gösterene kadar pişirin. Bu da yaklaşık bir buçuk iki saate tekabül etmektedir.

Adım 7Pişen fırında hindiyi geniş bir servis tabağına alın ve servis yapmadan önce yaklaşık yarım saat bekleyin.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir