Grand Pera Emek Sahnesinde 100. Yıl Cumhuriyet Konseri

GRAND PERA EMEK SAHNESİNDE 100. YIL CUMHURİYET KONSERİ

Beyoğlu tarihinin yaşayan mirası Grand Pera, Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları kapsamında Emek sahnesinde, geçmişten günümüze Cihat Aşkın ve Laçin Modiri ile Bosphorus Ensemble tarafından Türk eserlerinin derlendiği bir konser sunuyor.

25 Ekim günü gerçekleşecek olan konserde Cumhuriyetin yetiştirdiği bestecilerin eserleri ile Türk valsleri ve türkülerin düzenlemeleri dinleyiciler ile buluşturulacak. Keman virtüözü Cihat Aşkın, tenor Laçin Modiri solsitliginde ve piyanoda Şevki Karayel ile Bosphorus Ensemble Cumhuriyet tarihinin önemli bestelerini yeniden yorumlayarak izleyicilere duygu yüklü dakikalar geçirmeye hazırlanıyor.

Bu toprakların bin yıllık müziğini, en çok bilinen eserlerini ve cumhuriyet bestecilerinin gizli kalmış görkemli müziklerini Bosphorus Ensemble yorumuyla dinlemek isteyen herkes biletlere biletinial.com adresinden, Grand Pera Ekim ayı programına grandpera.com/tr/ adresinden ulaşabilir.

 

 

Grand Pera Hakkında:

Büyük Kulüp olarak da bilinen Cercle d’Orient (Serkil Doryan), Beyoğlu’nun en güzel ve eski yapılarından biri olarak öne çıkar. Abraham Paşa tarafından mimar Alexandre Vallaury’ye 1883 yılında inşa ettirilen bu bina, ilk olarak konut amacıyla kullanılmak için yaptırılmıştır. Sonrasında ise Osmanlı’nın ilk sosyal kulübü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Farklı alanlarda hizmet veren dükkanlara, en şık mağazalara ve seçkin terzilere ev sahipliği yapmıştır.  1983’teki yangından sonra terkedilmiş ve tahrip olmuştur. 2009 yılında ise yenileme kararı çıkarılmış ve halen ayakta kalabilen yapıları korunarak restorasyonu gerçekleştirilmiştir. Günümüzde Grand Pera projesinin bir parçası olarak yer alan bu tarihi yapı, 1. Derece tarihi eser olarak tescillenmiş ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

 

Grand Pera denince akla ilk gelen mekanlardan biri Emek Sahnesi’dir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan bu sahne, Cercle d’Orient binası ile birlikte tarihe ve pek çok olaya tanıklık etmiştir. 1924 yılında açılan Emek Sahnesi, o dönemlerde Melek Sineması olarak anılıyordu. Mimarlığı Rafael Alguadiş’e ait olan bu sinemanın perdesinin iki yanına art nouvea tarzda melek heykelleri yerleştirilmiştir. Ayrıca sinemaya giriş olarak kullanılan Melek Apartmanı da sahneye ismini veren etkenlerden. Grand Pera’da hizmet vermeye devam eden Emek Sahnesi, oldukça önemli açılışlara, galalara ve özel gösterimlere ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir