Kızıldeniz’deki saldırılar sonrası iki firmadan seferlerini durdurma kararı

Yemen’deki İran destekli Husilerin 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye saldırılarını gerekçe göstererek Kızıldeniz’den geçen ve İsrail’e giden gemileri hedef almasının ardından iki deniz nakliye şirketinden seferlerini geçici süreyle durdurma kararı geldi.

The Guardian’ın haberine göre, dün bir konteyner gemisi Yemen açıklarında füze ile vurulan ve güvertesinde yangın çıkan Almanya merkezli Hapag-Lloyd, Agence France-Presse (AFP) haber ajansına gönderdiği açıklamada, “Hapag-Lloyd, pazartesiye (18 Aralık) kadar Kızıldeniz’deki tüm konteyner gemisi trafiğine ara veriyor” ifadelerini kullandı.

MAERSK: BİR SONRAKİ DUYURUYA KADAR SEFERLER DURDURULDU

Danimarka merkezli deniz nakliye şirketlerinden Maersk de Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemileri hedef alması üzerine, buradan yapılan tüm seferleri askıya aldı. Nakliye firması Maersk’ten BBC’ye yapılan açıklamada, “Bölgede ticari gemilere yönelik son saldırılar endişe vericidir ve bu denizcilerin emniyet ve güvenliğine yönelik önemli bir tehdit oluşturmaktadır” ifadesine yer verildi.

Maersk’ten yapılan açıklamada, 14 ve 15 Aralık tarihlerinde konteyner gemilerine yönelik saldırının ardından bölgede bulunan firmaya ait tüm gemilere bir sonraki duyuruya kadar yolculuklarını durdurmaları talimatı verildiği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Yemen’deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım’da X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenleyen Husiler, dün de İsrail’e giden bir yük gemisine insansız hava aracıyla (İHA) saldırı yapıldığını açıklamıştı. İsrail yönetimi ise İsrail bağlantılı gemilerin Kızıldeniz’de Husiler tarafından hedef alınması üzerine limanlarına talimat vererek çalışma programlarını internetten gizlemelerini istemişti. Husiler, dün de İsrail’e giden iki konteyner gemisini hedef aldıklarını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir