Libero Gizem Örge ve Simge Aköz Neden Voleybol Maçında Farklı Renk Forma Giydi?

Yeni bir voleybol izleyicisiyseniz kesinlikle liberonun görevini ve neden farklı renk forma giydiğini sorgulamışsınızdır. Biz de liberonun görevlerini ve farklı renk forma giyme nedenini sizler için anlattık.

2023 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası Finali’nde Sırbistan’ı 3-2 mağlup ederek şampiyon olan Filenin Sultanları tarih yazdı. Hop oturup hop kalktığımız bir final maçı seyretmiştik.

Ellerinden gelenin fazlasını yaparak muhteşem bir mücadeleye imza atan voleybolcularımız sonunda kupayı Türkiye’ye getirdi.

Her oyuncumuzun başarılı performans gösterdiği maçın kuşkusuz yıldızları da Melissa Vargas, Ebrar Karakurt, Zehra Güneş ve kaptan Eda Erdem’di. Özellikle Vargas’ın maçta 41 sayı alması muhteşemdi.

Tabii savunmanın kilit ismi olan libero pozisyonunda mücadele eden Gizem Örge’yi de unutmamak gerekir. Rakip takımdan gelen topları yere düşmesine izin vermeden tüm gücüyle karşıladı.

Yeni yeni voleybol maçlarını izleyen seyircinin aklında da liberonun göreviyle ilgili bazı soru işaretleri oluştu. Zaman zaman oyundan çıkması ve farklı renk forma giymesi dikkat çekti.

Peki voleybol maçlarında önemli bir pozisyon olan libero neden farklı renk forma giyer?

Takımın genellikle en kısa oyuncusu olan Libero öncelikle orta oyuncuyla dönüşümlü olarak oynayan defansif oyuncudur. Amacı, servis karşılamak ve havuza atılan düşük topları çıkartmaktır.

Savunma oyuncusu olan libero, servisten önce takımın savunmada olan oyuncularından biriyle yer değiştirebilir. Oyundan çıktıktan sonra tekrar girmesi için bir sayı bekler. Libero oyuncusu arkaya gelen topları parmakla alamaz ve servis atamaz.

Farklı renkte forma giymesinin nedeni ise maç sırasında sık sık oyuna girip çıktığı için rahat ayrıştırılabilmesidir. Estetik algı nedeniyle olduğunu söyleyenler de var.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir