Mahmud Abbas: Filistin halkının kendini koruma hakkı vardır

Hamas’ın silahlı kanadı Izzeddin el-Kassam, İsrail’e karşı bu sabah başlattığını duyurduğu “Aksa Tufanı” isimli operasyonda 5 bin roket ve hava topu fırlatmasının ardından ‘savaş durumu’ ilan eden İsrail, Gazze’ye “demir kılıçdar” operasyonu başlattığını açıkladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, karşılıklı askeri saldırılarla ilgili konuştu. Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Abbas, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonuna ilişkin gelişmeleri görüşmek üzere üst düzey sivil ve güvenlik yetkililerini Ramallah’ta topladı.

Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin halkının himaye edilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, “İşgal güçleri ve yerleşimcilerin terörüne karşı Filistin halkının kendini koruma hakkı vardır.” dedi. Filistin Devlet Başkanı, “İsrail işgali ve yerleşimci çeteler tarafından işlenen suçlara karşı Filistin halkı evlatlarının sebatı ve dirençle ayakta kalmaları için tüm gerekli unsurların sağlanması” talimatı verdi.

Abbas, bugün Filistin yönetimindeki lider kadrosuyla yapılacak bir toplantıya başkanlık edecek.

Wafa haber ajansının bildirdiğine göre, Filistin Sağlık Bakanı May Alkaila tüm hastanelerde olağanüstü hal ilan etti. Wafa, “Bugün çok sayıda Filistinli öldürüldü ve birçoğu da yaralandı.” diye yazdı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir